1. – 8. juli 2023 Åndalsnes, Romsdal
fredag 12. juli kl 20:00

Hvordan forvalter vi fjellet? Det er det store spørsmålet vi stiller panelet i fjellfestivaldebatten.

Samtaler om fjellet
kr 200
Arrangementet startet 12.07.2019

Norsk Fjellfestival vil være med å sette dagsorden og sette søkelys på hvordan vi forvalter naturen rundt oss. Vi inviterer til debatt for å høre kloke stemmer argumentere for sine standpunkt.

Hvor går stien videre for turister? Politikere? Fjellfolk? Investorer? Diskusjonene går mellom urørt natur og utbygging i høyt tempo. Trenger vi gondoler og Via Ferrata for å komme oss ut i naturen? Og mister vi i så fall noe på veien?

Nasjonal stemmer

Om disse temaene er det mange og sterke meninger. I Norge har vi sterke tradisjoner for turisme i fjellheimen, og vi bygger i stor grad nasjonal identitetsfølelse på urørt natur og allemannsrett. Vi har invitert nasjonale stemmer for å debattere brennhete nasjonale og lokale problemstillinger.

Debattleder Olaf Thommessen lover å stille viktige spørsmål, og gi oss en nyansert og engasjerende debatt. Thommesen er kjent som forretningsmann og politiker, og er selv et aktivt friluftsmenneske.

Afterdebatt

Norsk Fjellfestival gleder seg til «samtaler om fjellet» med høy temperatur. Etterpå blir det forsoningsfest og afterdebatt på Låven, festivalens samlingspunkt i Nesparken på Åndalsnes.

Disse kommer:

 

Olaf Thommesen

Debattleder som skal balansere debatten og stille de rette spørsmålene.

Trygve Sunde Kolderup

Redaktør i Fjell og Vidde, og har erfaring fra Hvitserk og arbeidet med Nasjonale Turiststier.

Per Hanasand

Styreleder i DNT, Norges største tilrettelegger for tur og overnatting i naturen.

Marianne Singsaas

Daglig leder i Norsk Villreinseinter, med doktorgrad i helhetlig arealforvaltning i fjell og utmark.

Josef Nyström

Tindevegleder og ansatt i Houdini; klesprodusent med bærekraftige visjoner.

Sven Flo

Ordfører i Stryn kommune. Pådriver for Loen Skylift.